Stanovy OZ MačkySOS
Stanovy Občianskeho združenia MačkySOS
I. Definovanie občianskeho združenia (názov a sídlo)
Občianske združenie má názov:
Občianske združenie MačkySOS
(ďalej len združenie)
II. Sídlo združenia
Sídlom združenia je: Pod kaštieľom 627/8 01841 Dubnica nad Váhom
III. Cieľ združenia
Ciele združenia :
- Pomáhať opusteným a nechceným mačkám.
- Podporovať súkromných ochrancov zvierat, ktorí vytvárajú podmienky pre záchranu, liečenie a ďalšie umiestnenie opustených alebo nechcených mačiek.
- Venovať sa sprístupneniu a vysvetľovaniu celej problematiky opustených a nechcených mačiek širokým vrstvám obyvateľstva za účelom vytvorenia priaznivejšieho ovzdušia vo vzťahu občania - túlavé mačky.
- Podporovať a spolupracovať s organizáciami a združeniami podobného zamerania.
- Vplývať na zmenu legislatívneho stavu v súvislosti s ochranou zvierat.
- Spolupracovať s orgánmi štátnej správy a samosprávy pri plnení úloh na úseku ochrany životného prostredia a v spolupráci s týmito orgánmi aktívne napomáhať k zlepšovaniu životného prostredia.
- Prevádzkovať internetovú stránku www.mackysos.sk, stránku na Facebooku aj Instagrame
- Organizovať spoločensko – športové a kultúrne podujatia.
- Priama podpora a realizácia zmysluplných kastračných programov, ako momentálne najhumánnejšej formy regulácie počtu opustených a túlavých mačiek.
- Podpora vzniku ďalších domácich depozitov, v ktorých bude poskytnutá kvalitná a komplexná starostlivosť zachráneným mačkám.
- Vlastnými aktivitami poskytovať podporu športu detí, mládeže a občanov zdravotne postihnutých.
- Svojimi aktivitami ochraňovať a podporovať zdravie, prevenciu, liečbu, resocializáciu drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb
- Poskytovať sociálnu pomoc
- Zachovávať kultúrne hodnoty
IV. Základné ustanovenia
Občianske združenie MačkySOS je dobrovoľným občianskym združením v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. O združovaní sa občanov a v znení neskorších predpisov.
V. Členstvo v združení
Druhy členstva
Združenie pozná členov:
- riadnych,
- čestných.
Riadnym členom združenia sa môže stať každý jednotlivec po dosiahnutí 18 rokov veku, ktorý sa, na základe slobodného rozhodnutia, stotožňuje so Stanovami a cieľmi združenia a nie je členom iného občianskeho združenia rovnakého, alebo podobného zamerania.
Čestným členom združenia sa môže stať každý občan navrhnutý riadnym členom, ak bude akceptovaný hlasovaním Valného zhromaždenia. Čestné členstvo je prednostne udeľované za mimoriadne zásluhy v oblasti napĺňania cieľov združenia.
Vznik riadneho členstva
Členstvo v združení vzniká schválením písomnej prihlášky, ktorá je vyjadrením súhlasu uchádzača so Stanovami združenia. Neoddeliteľnou súčasťou prihlášky je Etický kódex združenia, ktorého podpísaním sa uchádzač zaväzuje k dodržiavaniu všetkých jeho bodov.
Prihlášku schvaľuje Predstavenstvo združenia. Po schválení členstva zaplatí uchádzač ročný členský príspevok do 15 kalendárnych dní od oznámenia o schválení jeho prihlášky.
Riadnym členom sa následne stáva dňom uhradenia ročného členského príspevku.
Zánik členstva
1) Členstvo v združení zaniká:
- vystúpením na základe slobodného rozhodnutia,
- nezaplatením ročného členského príspevku (netýka sa čestného členstva),
- úmrtím,
- zánikom združenia,
- rozhodnutím orgánov združenia.
2) Člen združenia ukončí svoje členstvo doručením písomného oznámenia o vystúpení zo združenia na adresu združenia uvedenú v čl. I. týchto Stanov.
3) Ak člen združenia nezaplatí členský príspevok na daný rok podľa podmienok uvedených v čl. VIII. týchto Stanov.
4) Ak člen úmyselne alebo hrubo poruší Stanovy združenia, spôsobí združeniu škody, bez súhlasu orgánov združenia zakladá vnútorné štruktúry, poškodzuje dobré meno združenia, nekoná v súlade s cieľmi a programom združenia, môže Predstavenstvo pozastaviť jeho členstvo v združení na dobu 1 roka. Následne môže najbližšie Valné zhromaždenie na základe návrhu Predstavenstva rozhodnúť o zániku jeho členstva.
VI. Práva člena združenia
Riadni členovia majú právo:
- na informácie o činnosti združenia,
- na účasť na akciách organizovaných združením,
- zúčastňovať sa rokovania valného zhromaždenia, podávať návrhy, pripomienky, vyjadrovať sa k predloženým návrhom, hlasovať o nich,
- navrhovať kandidátov do orgánov združenia,
- voliť a v prípade, že jeho riadne členstvo v združení trvá minimálne 1 kalendárny rok byť volený do orgánov združenia, pričom členom predstavenstva alebo dozornej rady združenia sa môže stať len fyzická osoba, ktorá v čase konania volieb dosiahla 18 rokov veku,
- byť informovaní o hospodárení združenia,
- podieľať sa na činnosti združenia vykonávanej za účelom dosiahnutia stanovených cieľov,
- vystúpiť zo združenia podľa čl. V, bod 2).
Riadny člen má v rozhodovacom procese jeden platný hlas.
Čestný člen nemá hlasovacie právo, má právo byť informovaný o akciách, zúčastňovať sa akcií s právami ako riadni členovia (s výnimkou hlasovania), ak sa týchto práv vyslovene nezriekne.
VII. Povinnosti člena združenia
Riadni a čestní členovia sú povinní:
- dodržiavať stanovy združenia a jeho vnútorné predpisy,
- plniť uznesenia orgánov združenia,
- platiť v stanovenej lehote, určenej čl. VIII, bod 3), členské príspevky, ktorých výšku určuje Valné zhromaždenie hlasovaním, čestní členovia sú od platenia členských príspevkov oslobodení,
- zdržiavať sa akéhokoľvek konania, ktorým by mohli poškodiť dobré meno združenia, spochybniť zmysel existencie združenia alebo mariť ciele združenia a činnosti smerujúce k ich dosiahnutiu.
VIII. Členský príspevok
1) Výška členského príspevku na jeden kalendárny rok je 10 Eur.
2) Výšku členského príspevku schvaľuje Valné zhromaždenie hlasovaním a nadobúda platnosť nasledujúci kalendárny rok. Ak neprebehne hlasovanie alebo nedôjde k schváleniu novej výšky členských poplatkov, zostáva táto rovnaká ako v predchádzajúcom období.
3) Členský príspevok je splatný do 31.3. príslušného kalendárneho roku, alebo do 15 kalendárnych dní od oznámenia o schválení prihlášky riadneho člena.
IX. Organizačná štruktúra združenia
Orgány združenia:
- Valné zhromaždenie.
- Predstavenstvo.
- Dozorná rada.
Valné zhromaždenie.
Najvyšším orgánom rozhodovania združenia je Valné zhromaždenie, ktorého členmi sú riadni členovia združenia. Do jeho pôsobnosti patrí:
- rozhodovať o zmene stanov,
- schvaľovať interné predpisy, napr. rokovacie poriadky predstavenstva a dozornej rady, volebný poriadok valného zhromaždenia a pod.,
- voliť členov predstavenstva a dozornej rady,
- schvaľovanie hospodárenia združenia,
- rozhodovať o rozpustení združenia alebo jeho zlúčení s iným združením,
- rozhodovať o výške členského príspevku,
- rozhodovať o projektoch zameraných na dosiahnutie cieľov združenia.
Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny členov združenia.
Predsedá mu predseda Predstavenstva, prípadne iný poverený člen Predstavenstva. Ak nie sú prítomní, Valné zhromaždenie zvolí pred začatím rokovania jedného člena za predsedajúceho na tomto Valnom zhromaždení.
Ak Valné zhromaždenie nie je uznášaniaschopné, zvolá sa náhradné Valné zhromaždenie, ktoré je uznášaniaschopné s akýmkoľvek počtom zúčastnených členov.
O záveroch navrhovaných bodov programu Valné zhromaždenie hlasuje. Právo hlasovať majú riadni členovia. Ak nie je výslovne stanovené inak, rozhoduje jednoduchá väčšina hlasov. Jeho rozhodnutia sú pre Predstavenstvo a členov združenia záväzné.
Program Valného zhromaždenia navrhuje Predstavenstvo a členovia združenia.
Valné zhromaždenie sa koná najmenej raz ročne.
Predstavenstvo.
Predstavenstvo združenia riadi činnosť združenia.
Predstavenstvo:
- vykonáva uznesenia Valného zhromaždenia,
- pripravuje a predkladá Valnému zhromaždeniu materiály na jeho rokovanie,
- rozhoduje o postupoch a spôsoboch zabezpečovania chodu združenia,
- zabezpečuje riadne vedenie účtovníctva združenia,
- vypracúva správy o hospodárení združenia,
- rozhoduje o pozastavení členstva v združení,
- zabezpečuje vedenie evidencie členov a evidenciu platenia členských príspevkov,
- zvoláva Valné zhromaždenie, príp. náhradné Valné zhromaždenie združenia.
Predstavenstvo pozostáva z nasledovných členov:
- predseda,
- podpredseda,
- člen/členovia predstavenstva
Členom Predstavenstva združenia sa môžu stať riadni členovia. Predstavenstvo je volené Valným zhromaždením. Do Predstavenstva môže byť člen združenia zvolený, iba ak v deň jeho nástupu do funkcie dosiahol 18 rokov a jeho riadne členstvo v združení trvá minimálne 1 kalendárny rok.
Funkčné obdobie Predstavenstva trvá 2 roky. Opakovaná voľba je možná. Pokiaľ Valné zhromaždenie nezvolí na ďalšie volebné obdobie predstavenstvo a dozornú radu, vo funkciách zostávajú ich pôvodní členovia. Títo sú povinní v čo najkratšom čase zvolať náhradné Valné zhromaždenie, na ktorom predložia prítomným členom návrh novej kandidátky Predstavenstva a Dozornej rady. V prípade, ak sa nepodarí zvoliť členov Predstavenstva a Dozornej rady v priebehu nasledujúceho kalendárneho roka, združenie zanikne podľa čl. XI.
Práca v Predstavenstve nie je finančne odmeňovaná. Predstavenstvo je povinné zvolávať Valné zhromaždenia minimálne raz za rok. Predstavenstvo združenia sa schádza podľa potreby, avšak minimálne štyrikrát do roka. Zasadnutie Predstavenstva môže zvolať ktorýkoľvek jeho člen. Predstavenstvo môže, v prípade potreby, na svoje zasadnutia prizvať ktoréhokoľvek člena združenia.
Predstavenstvo je na zasadnutí uznášaniaschopné len za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny členov. O činnosti združenia rozhoduje Predstavenstvo jednoduchou väčšinou hlasov zúčastnených členov predstavenstva. V prípade rovnosti hlasov má rozhodujúci hlas predseda Predstavenstva. Účasť v Predstavenstve vzniká dňom zvolenia do Predstavenstva Valným zhromaždením. Kandidáta na člena Predstavenstva môže navrhnúť každý riadny alebo čestný člen. Na zvolenie člena Predstavenstva je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov členov zúčastňujúcich sa Valného zhromaždenia.
Členstvo v Predstavenstve zaniká uplynutím funkčného obdobia, rezignáciou na funkciu, prípadne odvolaním člena Valným zhromaždením, vystúpením člena zo združenia, jeho úmrtím alebo zánikom združenia. V prípade uvoľnenia miesta v Predstavenstve si môže Predstavenstvo zvoliť náhradníka z riadnych členov združenia. Náhradníka musí potvrdiť vo funkcii najbližšie Valné zhromaždenie, inak je jeho členstvo v Predstavenstve neplatné. Až do potvrdenia jeho členstva v Predstavenstve Valným zhromaždením, nesmie takto zvolený náhradník zastávať funkciu predsedu Predstavenstva.
O mimoriadne Valné zhromaždenie za účelom vymenovania resp. odvolania člena predstavenstva môže požiadať Predstavenstvo alebo minimálne štvrtina všetkých riadnych členov formou petície, v ktorej je uvedené miesto a čas konania mimoriadneho Valného zhromaždenia. Člen predstavenstva sa kedykoľvek môže vzdať svojho mandátu písomným oznámením, ktoré musí byť doručené predsedovi Predstavenstva združenia mesiac vopred. Predseda Predstavenstva zvolá mimoriadne zasadnutie Predstavenstva, kde sa zvolí ďalší postup a podmienky voľby náhradníka.
Predstavenstvo riadi združenie v období medzi Valnými zhromaždeniami a za svoju činnosť sa zodpovedá Valnému zhromaždeniu. Predstavenstvo rieši všetky otázky týkajúce sa napĺňania cieľov združenia na zasadaniach Predstavenstva. Zo zasadania sa vždy urobí zápis. Tieto dokumenty budú prístupné všetkým členom združenia na požiadanie. Každoročne Predstavenstvo pre všetkých členov združenia zverejňuje informácie o činnosti a rámcových plánoch združenia na nasledujúce obdobie. Predstavenstvo má povinnosť informovať všetkých členov združenia o konaní Valného zhromaždenia elektronickou poštou. Informáciu o konaní Valného zhromaždenia musí Predstavenstvo odoslať minimálne 21 dní pred plánovaným termínom konania Valného zhromaždenia.
Predseda predstavenstva Občianskeho združenia MačkySOS je volený Valným zhromaždením z vybraných kandidátov na celú dobu funkčného obdobia Predstavenstva. Poveruje jednotlivých členov Predstavenstva vybranými úlohami tak, aby bola rešpektovaná operatívna a efektívna činnosť združenia.
Predseda sa môže vzdať svojej funkcie písomným oznámením, kde uvedie termín zvolania mimoriadneho zasadnutia Predstavenstva, na ktorom sa dohodnú ďalšie podrobnosti o postupe združenia a voľbe nového Predsedu. Oznámenie musí byť doručené Predstavenstvu minimálne mesiac vopred.
Štatutárnym zástupcom Občianskeho združenia MačkySOS je Predseda predstavenstva a koná v jeho mene samostatne.
Dozorná rada.
Kontrolným orgánom je Dozorná rada, má 3 členov. Členstvo v nej sa vylučuje s členstvom v Predstavenstve. Za svoju činnosť sa zodpovedá Valnému zhromaždeniu. Funkčné obdobie v Dozornej rade je dvojročné. Volená a odvolávaná je Valným zhromaždením. Schádza sa najmenej jeden krát za rok. Dozorná rada je uznášaniaschopná, ak je prítomná nadpolovičná väčšina členov. Rozhodnutia prijíma jednoduchou väčšinou hlasov. Dozorná rada kontroluje hospodárenie združenia, upozorňuje Predstavenstvo na nedostatky a navrhuje jej riešenia na ich odstránenie, tiež dohliada na dodržiavanie stanov a vnútorného poriadku.
X. Zásady hospodárenia združenia
Združenie je právnickou osobou s vlastnou právnou subjektivitou. Združenie má právo nadobúdať majetok a je povinné hospodáriť v súlade s platnými právnymi predpismi. Majetok združenia tvoria jeho príjmy, pohľadávky a záväzky. Za svoje záväzky združenie ručí celým majetkom. Za riadne hospodárenie s majetkom združenia zodpovedá predstavenstvo, ktoré je povinné zabezpečiť vedenie všetkých predpísaných účtovných kníh a evidencií, dodržiavať platné právne predpisy z oblasti účtovníctva, daní, miezd a odvodov.
Prostriedky na svoju činnosť združenie získava
- z členských príspevkov
- dobrovoľných príspevkov, darov, dotácií a grantov od fyzických i právnických osôb zo Slovenskej republiky i zahraničia, prípadne z vlastnej hospodárskej činnosti schválenej Predstavenstvom
- z poukázaného podielu zaplatenej dane fyzických a právnických osôb podľa § 50 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
- z iných príspevkov
Predstavenstvo predkladá správu o hospodárení združenia pravidelne raz ročne členom združenia, spravidla na Valnom zhromaždení.
XI. Zánik združenia
Združenie sa zrušuje z dôvodov presne uvedených v ustanoveniach § 12 ods. 1 Zákona č. 83/1990 Zb. v znení neskorších predpisov. S návrhom na dobrovoľné rozpustenie alebo zlúčenie s iným združením musia súhlasiť na Valnom zhromaždení aspoň dve tretiny všetkých prítomných členov združenia.
Na zrušenie a zánik združenia sa primerane použijú všeobecné ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločností, ak Zákon č. 83/1990 Zb. v znení neskorších predpisov neustanovuje inak.
XII. Záverečné ustanovenia
Stanovy združenia sú záväzné pre všetkých jeho členov.
Stanovy združenia je možné zmeniť len na základe hlasovania Valného zhromaždenia, pokiaľ pre navrhovanú zmenu bude hlasovať viac ako polovica platných hlasov všetkých prítomných členov. Po schválení zmeny budú nové Stanovy doručené príslušnému štátnemu orgánu.
Stanovy sú platné a účinné schválením Valným zhromaždením a ich schválením strácajú platnosť Stanovy predchádzajúce.
Tieto Stanovy nadobúdajú právnu účinnosť dňom ich vzatia na vedomie Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.
27.11.2021