Našli sme malé mačiatka, ako sa postarať?
Autor: Naďa Moravanská
ZHRNUTIE: teplo /nielen deka ale aj termofor pod ňou/, jedlo /mačacie mliečko/, masírovanie.
Zväčša niet času nazvyš, mačiatkam ide o život. Avšak, skôr ako ich zdvihneme a premiestnime, musíme sa poobzerať a zistiť, či nie je šanca, že majú maminku, ktorá si len odskočila na stravu. Potom sa treba postarať aj o ňu .
Čo sa priestoru týka, malým mačatám dočasne stačí väčšia kartónová škatuľa, prípadne aj v kúpeľni. Čo sa času týka, všetko sa dá zvládnuť a zorganizovať.
Ak nájdete mačiatka samé, je nutné ich rýchlo dať, bez ohľadu na vek, do tepla, na teplú hrejúcu podložku /hrejúcu - termofor, elektrická podložka, plastové fľaše naplnené horúcou vodou - toto všetko dať pod deku/. A stále, aspoň do 4 týždňov ich držať takto v teple, na teplej podložke, najlepšie vo väčšej vyššej škatuli, aby sa nerozliezali na chladnú dlážku a aj kvôli bezpečiu. Teplá deka sama osebe nestačí, musia mať aj nejaký zdroj tepla. Samozrejme overujte, či im nie je príliš teplo, ale samé vás musia hriať v dlani, majú vyššiu teplotu ako my.
Ako ďalšie je nevyhnutné im poskytnúť dostatok tekutín, lebo zväčša sú veľmi dehydratované. Ak nemáme fľašku na kojenie, výborným pomocníkom je striekačka /niekedy je aj lepšia/. Mačiatku pomaly podávame do papuľky teplé mačacie mliečko z chovateľských potrieb alebo od veterinára /prípadne kozie mlieko, ktoré už dnes kúpite bežne v markete, jeden deň pomôže napr. aj kondenzované Tatra mlieko z konzervy nesladené, určite však nie obyčajné kravské mlieko/. Alebo pár hodín, kým zoženieme mliečko, aspoň teplú pitnú vodu, aby sa neodvodnilo. Mačiatko si chytíme do dlane tvárou k nám, ak by sa moc hmýrilo, prichytíme prstami za kožičku na krku za hlavičkou a cumlík strčíme do papuľky. Ak samé nesaje, môžeme jemne tlačiť na cumlík, do papuľky potečie mliečko a bábätko bude musieť prehĺtať. Ak kŕmime striekačkou, tak ju vložíme do papuľky vpredu, alebo zboku medzi zadné zúbky. Uvidíte, ako bude lepšie piť.
Ak sú mačiatka staršie, cez mesiac, skúsime im ponúknuť do misky aj rozmočené granulky, určené pre mačiatka, prípadne kúsočky premrazeného kuracieho mäska. Rozmixované granulky vo vode alebo mliečku ocenia aj trochu mladšie mačatá, spočiatku aj cez striekačku. Týmto ich navykneme na ich chuť a tiež poriadne zasýtime. Dovtedy im stačí len mačacie mliečko. Ak sú mačiatka moc malé, alebo sa len batolia, treba ich kŕmiť často, aj v noci. Napríklad, ak majú cca 2 týždne, treba kŕmiť aspoň prvé dni každé 2-3 hodiny, po týždni, keď uvidíte že sa stabilizujú, interval môžete predĺžiť o hodinku, radi si viac pospinkajú. Pri 4 týždňových si už pospíte v noci aj 6 hodín, zvlášť keď už občas idú skúsiť papku aj do misky... .
Dobré je, pokiaľ ich je viac a sú mladšie, kŕmiť ich na 2 kolá. Keď sa k nim opäť dostaneme, už im papanie zbehne v brušku nižšie a spapajú ešte trocha. Tým dlhšie potom vydržia
Neuspokojte sa nikdy s tým, že neplačú a teda asi nie sú hladné... Aspoň do 4 týždňov dodržujte interval. Rýchlo strácajú vodu, slabnú, zaspinkajú, umrú... Musíte ich na papanie aspoň do 4 týždňov veku budiť.
Čo sa týka výživy a jej doplnkov, ak je to možné, treba siahnuť po kvalitných produktoch. Mačiatka majú citlivú tráviacu sústavu a hnačky by nám jeho zotavovanie minimálne značne predĺžili. Mám výborné skúsenosti s mačacím mliečkom od firmy Royal Canin, Gimpet, Lactol i Beaphare.
Mačiatka, ktoré už bežkajú samé a majú cez 3 týždne, nám čoskoro začnú chodiť do záchodíka s pieskom. Tie menšie treba vyprázdňovať. Musíme im aj v tomto nahradiť maminu. Mačiatkam musíme masírovať bruško i celé telíčko, prekrviť a naštartovať metabolizmus, trieť ritný otvor, ten najlepšie vlhkou vatičkou. Tým im stimulujeme pohyb čriev a následné vyprázdňovanie - cikanie i kakanie. Často sa stáva, že mača má stolicu po nájdení až po 2-3 dňoch, keďže malo prázdne bruško i črievka. Potom už by malo mať každý deň.
Ak majú mačiatka cez 4 týždne, zväčša začnú obizovať kvalitnú papku na tanieriku. Naďalej však dokrmujeme kojením, mača sa ešte nejaký čas nebude schopné dosýtiť dostatočne samo. Aj keď už sa vám bude zdať, že papá samo dosť, teplé mliečko pred spaním ešte určitý čas nielen zahreje, ale aj upokojí...
Odporúčam nasledovné veľmi kvalitné papanie pre mačiatka: Na rozpapanie sú skvelé paštéky Royal canin Mother & Babycat a tiež drobné granuky tej istej značky.
Mačiatka sa odčervujú od 2 týždňov veku odčervovacou pastou pre mačiatka. Zopakujte o týždeň a potom opäť. Keď majú už cez pol kila, môžete aplikovať miesto pasty tabletky /napríklad v syre Bambino rovno hlboko na jazyk otrieť, ten je skvelo klzký na podávanie tabliet aj dospeláčkam/.
Vek mačiatok môžete odhadnúť: Mačiatka, ktoré majú ešte zalepené očká, majú do 12 dní. Otvárajú sa im tak od 10. dňa. Modré očká majú tak do 6 týždňov. Pomôcť si môžete tiež orientačne ich odvážením. Dá sa odhadnúť, že cca 100 gramov je 1 týždeň veku. Mača, ktoré má do 2 týždňov, váži zväčša cca 200g, 3t - 300g, 4t - 400g atď.. Čiže kilové mača má tak 10 týždňov, čiže 2 a pol mesiaca. Pokiaľ sú však veľmi podvyživené, určite sú staršie, než ukazuje váha.
Ak majú mačiatka zahnisané očká, treba im ich čím skôr vymyť. Ideálne kvapkami Opthalmo-septonex, bórovou vodou, harmančekom, očiankou. Ak nemáme, poslúži aj vodou zvlhčený tampón. Často aj pod veľkou hrčou hnisu drieme ešte funkčné očko, tak sa toho netreba štítiť. Následne musí veterinár nasadiť liečbu, zvolí vhodné antibiotické kvapky a zväčša do týždňa sa budete vytešovať z úspešnej liečby. netreba to podceniť, mačiatko môže byť aj celkovo nachladnuté.
Ak majú mačiatka hnačku, pozbierajte 3 dni trus /nevadí, že je zmiešaný s pieskom/ do uzavretého pohárika a držte v chlade, zaneste na veterinárny ústav alebo k veterinárovi na koprologické vyšetrenie, aby ste vedeli aké má parazity. To je vhodné urobiť aj hneď po náleze. Zvolí potom patričné odčervovacie prostriedky. Hnačka je pre malé tvorčeky veľmi nebezpečná, ohrozuje ich odvodnením na živote, neváhajte ihneď s návštevou u veterinára.
Čo sa týka zdravotného stavu - ak mačiatka majú hnačku, kýchajú alebo majú zapálené očká, sú apatické, nepapajú... určite musíte navštíviť dobrého veterinára. U takých drobcov ide o každú hodinu...
Najneskôr vo veku 7 - 8 týždňov alebo pri váhe 700 - 800g navštívte veterinára. Mačiatko, ak je zdravé, zaočkuje proti najvážnejším mačiatkovským chorobám.
Pozn.: Je možné nájdené mačiatka priložiť ku kojacej náhradnej mamine alebo takej, ktorá zrovna mačiatka odchovala. Nie je však 100 percent istota či ich prijme, ale šanca je veľká. Treba však zvážiť aj prostredie - dať mačiatka na ulicu, do zimy, na holú zem, do dažďa, chorej mamine... nie je moc vhodné riešenie To majú väčšiu šancu v rukách človeka.
Pokiaľ mačička má ešte svoje mačiatka ktoré kojí - zvážime či sa už nedajú odstaviť alebo teda priložíme "nové" bábätká" k jej vlastným. Zvážime či je počet pre ňu zvládnuteľný - 7 je asi už tak tak...
Tiež nie je vhodné spájať napr. 3-dňové a 3-týždňové vrhy, lebo tie mladšie by sa k mliečku asi neprebojovali...
Tiež treba tento postup zvážiť z dôvodu možného vzájomného nakazenia infekčnými ochoreniami spojenými mačatami od rôznych mám. V tom prípade ak máme možnosť, bude človek v čistom bytovom prostredí ako dojka lepší.
Zaujímavosťou je že sa už veľakrát stalo že sa spustilo mliečko aj kastrovanej mačke... a tak plnila úlohu náhradnej maminy, prípadne psík začal plniť funkciu aspoň maséra a láskyplného opatrovateľa
Veľa šťastia drobčekom a vám veľa úspechov v odchove nájdených mačiatok. A keď už si toľko práce dáte s drobcami, dbajte prosím na výber DOBRÉHO domova pre drobce s prihliadnutím nielen na to aby ich niekto moc ľúbil, ale aj na ich bezpečný život a tiež nutnosť kastrácie ideálne v 5-tich mesiacoch veku alebo od 2 kg váhy. Odkladanie kastrácie by spôsobilo rodenie ďalších bezdomovcov, mačiat a mačiat a mačiat....
Naďa
PS: Ak viete pomôcť kojením alebo opatriť dočasne malé mačatá, ozvite sa prosím.
Kontakt: oz@mackysos.sk
30.12.2022