Mýty a povery I.
Mýtov a povier o mačkách je tak veľa, že určite v nasledujúcich riadkoch nevymenujem všetky. Sám som v tejto oblasti nemal kedysi jasno, kým som nemal tú česť detailnejšie pozorovať tohto záhadného, jednými milovaného, inými zatracovaného tvora takmer odjakživa prepojeného s ľudskou existenciou. Zrejme si teda neprezradíme žiadne tajomstvo, keď povieme, že:
"Mačky sú falošné."
Mačky nie sú falošné, mačky sú proste svojbytné osobnosti, a to poniektorým ľuďom spôsobuje ťažkosti. Mačka cíti, kto je spriaznená duša, vie si toho svojho človeka vybrať sama a potom mu je verná až do konca. Hovorí sa, že mačku by ste si nemali vyberať, mačka by si mala vybrať vás. Idete si mačku vybrať napr. do útulku, máte presnú predstavu ako má vyzerať, a nakoniec odchádzate s úplne inou mačkou, než akú ste videli na obrázkoch a vysnívali si v predstavách.
Mačka je často krát zaznávaná pre absenciu vlastností „typických“ pre psa. Už veľmi veľa ľudí ale muselo v tomto smere zmeniť názor. Mačka, ku ktorej máte vzťah, vás privíta, keď prídete z práce domov, bude pri vás ležať, keď budete chorí, bude sa vás snažiť upokojiť svojou prítomnosťou, keď vycíti, že ste nervózni alebo priam nahnevaní – samozrejme ak ten hnev nezapríčinila sama, v čom sa ale tiež od psa veľmi nelíši. Na druhej strane vám mačka ponechá viac životného priestoru, pretože si v porovnaní so psom za normálnych okolností nevyžaduje takú nástojčivú pozornosť od svojho pána. Mačka je obzvlášť v dnešných uponáhľaných časoch ideálny partner, ktorý dáva i berie jednoducho „tak akurát“.
Ponaučenie znie: Radšej pozor na falošných ľudí.
"Mačky roznášajú choroby a obzvlášť toxoplazmózu".
Viete, podstata tohto problému má približne rovnakú nástojčivosť, ako fakt, že ľudia roznášajú chrípku. Parazity spôsobujúce toxoplazmózu sa nachádzajú napríklad v surovom mäse alebo zle očistenej zelenine. Ak sa na vec pozrieme zjednodušene, ochorenie môžeme získať buď konzumáciou kontaminovanej stravy alebo intenzívnou manipuláciou s výkalmi nutne nakazeného zvieraťa, ktoré stáli na vzduchu aspoň 24 hodín a my sme si po tejto činnosti neumyli ruky. V tomto bode snáď stačí zhrnúť, že drvivá väčšina ochorení človeka na toxoplazmózu má svoju príčinu skôr v obľube nedostatočne tepelne spracovaného napr. hovädzieho mäsa, ako v bežnom kontakte s nakazeným zvieraťom. Zistilo sa tiež, že mnoho ľudí dokonca toxoplazmózu prekonalo bez povšimnutia a akýchkoľvek následkov – bez kontaktu s nakazenými zvieratami. Ak ide o vašu domácu mačku, môžete si ju dať pre istotu vyšetriť veterinárom a pokiaľ nie je nakazená, dávate jej správne pripravenú stravu a dodržujete normálne štandardné hygienické návyky, toxoplazmózu môžete zo slovníka prenosných chorôb z mačky na človeka vo vašej domácnosti vyškrtnúť. Mačky však v tomto nie sú ničím výnimočné, pretože nedostatočná hygiena vám môže narobiť problémy rovnako v kontakte so psom, škrečkom alebo aj ovcou.
Ponaučenie znie: Nekonzumujte výkaly mačiek staré viac ako deň .
"Ak mačka padne z veľkej výšky, nič sa jej nestane, lebo vždy dopadne na labky."
Mačka si so sebou nosí veľmi zaujímavý mechanický aparát, ale fyzikálnym zákonom sa napriek tomu nevyhne. V mrštnosti a rýchlosti je jedinečná, a pokiaľ necíti pod chrbtom pevnú podložku, inštinktívne dokáže v zlomku sekundy zvrtnúť celé svoje telo tak, aby jej nohy smerovali k zemi, pri páde z väčších výšok sa však jej dopad nemusí vždy skončiť šťastne. Čím väčšia výška, tým väčšie vzniká väčšie nebezpečenstvo pomliaždenín, zlomenín labky, odtrhnutia vnútorných orgánov. Mačka prežije všeličo, skutočných deväť životov však, žiaľ, nemá. Preto si dávajte pozor na svojich miláčikov v oknách a na balónoch, aj keď bývate na prvom poschodí.
Ponaučenie znie: Mačky proste nelietajú.
"Mačka vydrží byť sama."
Mačka nie je stádovité a svorkovité (pozor, ani svokrovité zviera, ale bez sociálneho kontaktu je ako ryba na suchu, alebo ako mačka vo vode, i keď to druhé až tak nesedí, keďže poniektoré cicušky sa rady nechávajú označovať prezývkami ako napr. Flipper alebo Moravcová. Mnoho ľudí je ale presvedčených, že človek ako sociálny partner mačke úplne postačuje. Nie je to ale pravda. Mačka potrebuje kontakt s predstaviteľmi svojho druhu, ktorí sa s ňou dokážu pohrať, „porozprávať“, pritúliť a občas aj zdravo ponaháňať hlavne v čase, keď človek nie je doma, alebo je vyťažený inými povinnosťami. Sú síce mačky – samotárky, ale to je ojedinelý úkaz a väčšina samotárov vzniká iba s ohľadom na rozhodnutie človeka. Mnoho starších mačiek „omladne“, ak ich zo samoty vytiahnu nápady nového spoločníka. Náš kocúr nás napríklad vždy po neskoršom návrate z roboty zvykol „vyhrešiť“, čoho nás ušetril až potom, ako sa mu objavila v dome ďalšia mačka. Skúsení mačkári pritom odporúčajú zobrať si do domu hneď dve mačky, pretože je to prevencia proti nude, agresivite a je to zároveň nádherné divadlo keď sa dve mačky spolu hrajú, čistia si navzájom kožúšky, alebo vedľa seba iba ležia a oddychujú. Je to dvojnásobná radosť, ale iba jeden a pol násobná starosť.
Ponaučenie znie: Ak vidíte doma dve mačky, nemusíte sa nutne z toho vyspať.
Pokračovanie nabudúce.
25.09.2005